Pl. Powstańców Styczniowych 1863r. 1A

62-740 Tuliszków
Oddział Turek
Milewskiego 10A 62-700 Turek

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Wszystko co musisz wiedzieć.

Co to jest biuro rachunkowe?

Biuro Rachunkowe to podmiot prawny, działający przede wszystkim w oparciu o ustawę o rachunkowości oraz przepisy księgowe. Zasadniczym zadaniem każdego biura rachunkowego jest prowadzenie spraw księgowo-rachunkowych i podatkowych Klientów np.: ksiąg przychodów i rozchodów, spraw kadrowych, w tym głównie związanych z wynagrodzeniami pracowników firmy Klienta, prowadzenie rozliczeń podatkowych (PIT, CIT, VAT).

Czy biuro rachunkowe wysyła za mnie deklaracje do urzędów?

Tak. Złożony przez Ciebie w urzędzie skarbowym formularz UPL-1 upoważnia naszych pracowników do przesłania w Twoim imieniu bezpośrednio do urzędu odpowiednich deklaracji. Biuro Rachunkowe wysyła również odpowiednie deklaracje do ZUS.

Czy biuro Rachunkowe będzie mnie reprezentować przed Urzędem Skarbowym i ZUS?

Tak, Buro Rachunkowe OPTIMA bierze na siebie wszelkie obowiązki związane z prowadzeniem księgowości, w tym reprezentowanie swoich klientów przed Urzędem Skarbowym i ZUS. Należy zaznaczyć, że w Nasze Biuro oprócz funkcji reprezentującej przed Urzędami, wspiera swoich klientów zarówno w prowadzeniu jak i rozwoju firmy.

Księgowość w EU

Założyłeś działalność ?

01.

Czy mogę nawiązać współpracę z Biurem Rachunkowym OPTIMA w każdym momencie, czy też muszę zaczekać do zamknięcia okresu rozliczeniowego?

Rozpoczęcie współpracy z nami jest możliwe w każdym momencie. Należy jednak pamiętać, by nawiązanie współpracy nie spowodowało opóźnienia w dostarczeniu dokumentów księgowych w obligatoryjnym terminie, czyli do 5-go dnia miesiąca za poprzedni okres obrachunkowy, czyli np. do 5-go czerwca należy dosłać do biura dokumenty za m-c maj.

02.

Czy wasze Biuro pomoże mi w realizacji całego projektu Unijnego?

Tak. oferujemy kompleksową współprace na każdym etapie realizacji projektu. Od koncepcji inwestycji poprzez jej realizacje i aż po końcowe rozliczenie.W razie pojawienia się ewentualnych błędów z tytułu wykonywanej umowy odpowiedzialność ponosi Biuro Rachunkowe. Posiadamy adekwatną do tych sytuacji polisę ubezpieczeniową OC przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zakres i przedmiot ubezpieczenia określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. U. z 2008 r. nr 234 poz. 1576). Posiadamy polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym PZU SA.

03.

Czy klient biura OPTIMA ma dostęp do swoich dokumentów po przekazaniu ich do biura?

Zgodnie ze standardowymi zapisami w umowie, w kancelarii przechowujemy dokumenty z bieżącego roku podatkowego do momentu jego rozliczenia. W tym czasie istnieje nieograniczona możliwość dostępu do dokumentów, wypożyczania, kserowania w godzinach pracy kancelarii. W razie potrzeby przesyłamy kopie dokumentów w formie elektronicznej.

04.

Czy biuro posiada Licencje / Certyfikat ?

Tak. Biuro Rachunkowe usługi świadczy na podstawie certyfikatu kwalifikacyjnego, które zostało wydane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

05.

Czy biuro rachunkowe OPTIMA zajmuje się rozliczaniem rolników?

Tak. Zajmujemy się prowadzeniem księgowości VAT dla rolników. Nasze usługi księgowe są kompleksowe. Najważniejszy jest dla nas czas. Dlatego nasi klienci nie czekają długo na zwroty podatku VAT. Nasza oferta obejmuje obsługę: Pomoc przy rejestracji VAT Prowadzenie rejestrów VAT (zakup i sprzedaż) Dokumentowanie transakcji Dokonywanie rozliczeń z ZUS i US Pełną obsługę kadrowo- płacową Rolnik ryczałtowy nie ma prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w cenach kupowanych przez niego towarów i usług. Rolnik, który jest czynnym podatnikiem podatku VAT taką możliwość posiada.
Dlatego zachęcamy rolników ryczałtowych (plantatorów, hodowców) którzy:
inwestujących w rozwój gospodarstwa, kupują maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej, paliwo, części zamienne, pasze, nawozy, opryski, materiał siewny do przechodzenia na zasady ogólne rozliczenia VAT.

06.

Czy możliwa jest obsługa zdalna?

Oczywiście. Jesteśmy w stanie prowadzić firmę w formie księgowości internetowej - online. Wszystkie dane do rozliczeń można do nas wysłać e-mailem, skanem, zdjęciem z laptopa, tabletu czy też smartfona. Oryginały faktur wystarczy raz w miesiącu wysłać pocztą.

07.

Chciałbym zatrudnić pracownika z obywatelstwem ukraińskim, jak wyglądają formalności?

Nasze biuro pomaga w dopełnieniu formalności związanych z legalizacją pobytu cudzoziemców w Polsce. Między innymi zbieramy wszystkie dokumenty, przygotowujemy wnioski, składamy, oraz, dokonujemy wszelkich niezbędnych czynności. Potrzebujemy tylko odebrać komplet niezbędnych informacji potrzebnych do wypełnienia wniosku. Równocześnie świadczymy usługi doradcze co pozwala uniknąć rozczarowań w przyszłości. Legalizacja pobytu jest to usługa skierowana zarówno do przedsiębiorstw jak i osób prywatnych przybywających na terytorium Polski. Należy pamiętać iż w Polsce nadal obowiązuje obowiązek meldunkowy. Cudzoziemiec, niezależnie czy jest obywatelem UE czy nie, i członek jego rodziny przebywający poza zakładem hotelarskim, zakładem udzielającym pomieszczenia w związku z pracą, nauką, leczeniem się lub wypoczynkiem jest obowiązany zameldować się na pobyt czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby licząc od chwili przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Nie posiadając miejsca zamieszkania nie będzie możliwe zalegalizowanie pobytu.

księgowy turek

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie ?

Napisz lub zadzwoń do Nas. Z chęcia pomożemy.